Ugrás a fő tartalomhoz

Fénytörés, egy igazi színészdarab – Valló Péter rendező a Thália Színház új bemutatójáról

Törlés 2025.05.27.

A Thália Színház Télikertjének repertoárja egy különleges új bemutatóval gazdagodik a 2025/2026-os évadban: szeptember 26-án bemutatásra kerül David Hare angol drámaíró Fénytörés (eredetileg: Skylight) című, harminc éve nagy sikerrel játszott darabja. A párkapcsolati kérdéseket boncolgató dráma rendezője, Valló Péter a színház évadbejelentő sajtótájékoztatójának meghívott vendégeként mesélt először a készülő produkcióról, amely szerinte különleges helyet foglal majd el a következő, „Rejtélyek Évada” elnevezést viselő színházi szezon tematikájában.

A dráma 1995-ben debütált a londoni West Enden, de Valló Péter szerint időtlensége és témájának örökérvényűsége miatt ma is élő és aktuális. „A darabot a ’90-es évek közepén írta David Hare, jelen pillanatban pedig már a negyedik reprízénél tart az Angol Nemzeti Színházban” – emelte ki, utalva arra, hogy a történet jelentős nemzetközi karriert futott be az elmúlt évtizedekben. Ahogy a rendező is mondta, a Fénytörés egy „igazi színészdarab”, amit a közönség Magyarországon is szeretni fog.

A történet egy már nem fiatal, vagyonos férfi és egy fiatalabb nő múltbéli kapcsolatának újraélesztéséről szól. A két szereplő egy este során találkozik, hogy szembenézzenek a múltjukkal, lezáratlan érzelmeikkel, és megvizsgálják, vajon van-e még esélyük közös jövőre. „A Thália Színház évadtematikájára reflektálva, nagyon rejtélyes, hogy mi lesz a darab vége. Ezek általában a legnagyobb rejtélyek az életben, hogy kivel lehet kibírni és kivel nem” – fogalmazott a rendező. Véleménye szerint Hare darabja pontosan ezt a bonyolult kérdést járja körül: hogyan tudnak emberek kapcsolódni a társaikhoz, együtt maradni, vagy éppen végleg elengedni egymást.

A hamarosan induló próbafolyamat egyben arra is alkalmat biztosít, hogy Valló Péter hosszú évek után ismét együtt dolgozzon Szervét Tibor színművésszel, akivel korábban számos sikeres előadást hoztak létre. „Külön bukét ad az egésznek, hogy mi a pályafutásunk egy szakaszában sokáig együttműködtünk, és ugyanúgy, ahogy a darabbéli szerelmet újra lángra kell majd lobbantani, mi is megpróbáljuk Szervéttel ezt a régi munkakapcsolatot újra föllobbantani.” – A rendező számára tehát nemcsak a színpadi történet újraindítása izgalmas, hanem saját szakmai életének egy fontos szálát is újraéleszti ezzel az együttműködéssel.

A darab látványvilága egy londoni külvárosi lakás szobájában bontakozik majd ki. A színpadi térben megjelenített lakás a fiatal nő otthona, amelyet egyedül bérel. Valló Péter szerint a darab eredeti címe – Skylight, azaz tetőablak – nem csupán egy konkrét építészeti elemre utal. „Ez a Skylight egy magyarra elég nehezen fordítható valami, mert egyébként egyszerűen tetőablakot jelent, esetünkben viszont értelemszerűen nem a tetőablak a lényeg” – magyarázta. A rendező úgy véli, a cím inkább metaforikus jelentést hordoz. A tetőablak szimbolikájában megjelenik az a vágy, hogy „jöjjön föntről valami fény ezeknek az embereknek az életére”. Ezt a megvilágító, segítő erőt szeretnék majd a díszletben is érzékeltetni – egyfajta reményt, ami bevilágíthatja a szereplők közti feszült viszonyokat és az érzelmi útkeresést.

A jelmezterveket Valló Péter régi alkotótársa, Benedek Mária készíti. A rendező szerint fontos szempont, hogy bár a darabot több évtizeddel ezelőtt írták, mégis kortárs hangulatot éreztessen. „Ez egy kortárs előadás, a szónak minden értelmében. Pár évtizede íródott, mégis újra és újra bebizonyítja önmaga életrevalóságát és korszerűségét” – hangsúlyozta, ennek megfelelően pedig a látványvilágot és a jelmezeket is úgy alakítják ki, hogy azok mai szemmel is hitelesek és relevánsak legyenek.

Valló Péter számára nem ismeretlen egy olyan angolszász dráma világa, mint amilyen a Fénytörés is. Néhány évvel korábban már rendezett hasonlót a Tháliában, David Mamet egyik művét, amit jó előtanulmánynak tart az aktuális új produkcióhoz. Reményei szerint a Fénytörés ugyanúgy releváns és gondolatébresztő előadás lesz, amely fontos kérdéseket vet fel a nézők számára is.

A Fénytörés 2025. szeptember 26-án debütál a Thália Télikert színpadán, a teátrum első bemutatójaként a 2025/2026-os Rejtélyek Évadában.

Főszereplők: Szervét Tibor, Sóvári-Fehér Anna, Sipőcz András e.h.
Rendező: Valló Péter.

További hírek

1024

2026. 08. 25

Megnyitotta 2026/27-es évadát a Thália Színház – kezdetét vette a...

Megújult terekkel, új kollégákkal bővült társulattal, és kilenc bemutatóval veszi kezdetét a Thália ...

Elolvasom
1024

2026. 08. 18

Történet az életről és az újrakezdésről – Az ember, akit Ovénak h...

2026. szeptember 26-án érkezik az Arizona Stúdióba Az ember, akit Ovénak hívnak című monodráma, Fred...

Elolvasom
1024

2026. 08. 05

Félrelépni szabad klippremier

Megjelent Czakó Juli és Jámbor Nándi előadásában a Félrelépni szabad dal klipje youtube-on.

Elolvasom
1024

2026. 08. 03

Felelősséggel közös erőforrásainkért – takarékossági intézkedések...

A Thália Színház számára a társadalmi felelősségvállalás nem csupán kommunikációs üzenet, hanem a mi...

Elolvasom

Kövesse közösségi oldalainkat!

Legyen részese minden pillanatnak!

Kövessen bennünket közösségi felületeinken, hogy ne maradjon le a friss hírekről, kulisszatitkokról és a Thália Színház legizgalmasabb újdonságairól.